واحد توليد خمير و تهيه مايع پخت

واحد خمير از بخش هاي زير تشكيل شده است:

1ـ قسمت انتقال خرده چوب

اين قسمت شامل دو انبار خرده چوب (چيپس) است كه از چيپرها دريافت مي‌شود ظرفيت هر يك از اين انبارها معادل 5000 تن خرده چوب مغز خشك است كه در ظرفيت‌هاي نهايي كارخانه قادر است تغذيه 10 روز مداوم واحد خمير را تأمين كند. خرده چوب از اين قسمت توسط نقاله‌هاي هيدروليكي و نواري به كمك هواي فشرده از طريق تغذيه كننده به واحد خمير كاغذ فرستاده مي‌شود.

 

 

2 ـ قسمت برج پخت
چوب  خشك  از سه  قسمت  عمده  شامل  سلولز ( الياف ) ،  همي سلولز ( كربوهيدرات‌ها )  و ليگنين  تشكيل شده است. ليگنين بين الياف قرار داشته و آنها را به يكديگر چسبانيده است  و ضمن حالت چوبي آن را موجب مي‌شود.در صنعت كاغذ سازي فقط از الياف و بخشي از همي سلولز چوب استفاده مي‌شود لذا بايستي الياف را از ليگنين موجود در چوب  به طريقي  جدا نمود  كه  قابل استفاده جهت اين صنعت  باشد  بطور كلي مقدار ليگنين موجود در چوب ‌هاي ايران حدود 20 تا 35% از كل چوب را تشكيل مي‌دهد.

برج پخت چوكا ساخت شركت آمريكايي كمير (KAMYR) است. خرده چوب از پايل مربوطه  به مخزن پيش بخار جهت آماس خوري  و  هواگيري انتقال يافته و از آنجا پس از توزيع به همراه مايع پخت (مخلوطي از 70% Na OH  و 30% Na2 SO4)  به نام ليكور سفيد به صورت غوطه‌ور وارد برج پخت يا دايجستر مي‌شود كه در آنجا تحت  7 اتمسفر فشار و 170 درجه سانتي‌گراد عمل جداسازي مواد ليگنيني از الياف انجام مي‌گيرد و الياف از پايين برج پخت جهت پالايش و تهيه خمير استخراج مي‌شود.

در خاتمه عمل پخت، ليكور سفيد به ليكور سياه مبدل مي‌شود كه شامل مقدار زيادي  ليگنين و مواد شيميايي مصرف شده  مي‌باشد. اين ليكور به ريكاوري بويلر فرستاده شده كه در آنجا از سوختن ليگنين  و استفاده از انرژي حرارتي آن مقداري بخار مورد نياز كارخانه تأمين مي‌شود و در ضمن قسمتي از مواد شيميايي و معدني به صورت مذاب درآمده كه در نهايت در قسمت بازيابي مواد قليايي كاملاً به حالت ليكور سفيد اوليه برگردانده مي‌شود.برج پخت با ارتفاع8/44متر شامل سه ناحيه است كه از يكديگر جدا نبوده و از بالا به پايين به ترتيب عبارتند از:
ـ ناحيه آماس و حرارت دهي
ـ ناحيه پخت
ـ ناحيه شستشوي خمير
كل  زمان  حرارت دهي  و  شستشو حدود 7 ساعت است كه حدود 3 ساعت مربوط به ناحيه پخت مي‌باشد. تكه چوب‌هاي پخته شده پس از عبور از ديفايبراتورها رشته رشته شده و پس از عبور از پرس دو‌قلو با درصد خشكي بالا جهت پالايش  وارد  سه پالاينده (ريفاينر) كه به طور موازي قرار گرفته‌اند مي‌شود.  خمير پالايش شده پس از خروج از پالاينده‌‌ها توسط پمپ مخصوص به مخازن ذخيره خمير (تاور) هر كدام به ظرفيت 2680 متر مكعب جهت توليد كاغذ فرستاده مي‌شود.

3 ـ قسمت بازيابي مواد قليايي

ليكور سياه توليدي در برج پخت با ماده شيميايي سولفات سديم Na2 SO4 كه اصطلاحاً سالت كيك گفته مي‌شود، مخلوط گرديده و پس از سوختن در مولد بخار و بازيابي به‌صورت توده مذاب در آب حل شده و مخلوط سبز رنگي به نام  ليكور سبز  كه قسمت اعظم آن شامل كربنات سديم است را توليد مي‌كند. ليكور سبز با آهك پخته  (Ca O)  حاصل از كوره‌ آهك پزي تركيب شده و ماده اصلي پخت چوب (ليكور سفيد) توليد و لجن آهك تشكيل شده مجدداً به كوره آهك ارسال مي‌شود.

واحد سود سازي و كوره آهك

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت محصولات شرکت چوکا چگونه است؟

خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7275
 بازدید امروز : 142
 کل بازدید : 581211
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2031