آزمايشگاه تحقيقات

از بدو تأسیس شرکت چوب و کاغذ ایران (چوکا) فعالیتها و پروژه های تحقیقاتی در حد محدود و نیاز روز کارخانه در آزمایشگاه مرکزی، عمدتاً در زمینه پخت های تحقیقاتی، مصرف مواد شیمیایی مختلف در خمیر، کاغذ و تصفیه آب و فاضلاب، انجام می گردید. لیکن با احساس نیاز بیشتر برای انجام تحقیقات کاربردی در زمینه جستجوی منابع سلولزی جدید و جایگزین، تولید محصولات متنوع، ارتقای مستمر کیفیت محصول با توجه به نیاز بازار، جایگزینی و یا بهینه سازی مصرف مواد اولیه شیمیایی و سلولزی و همچنین تحقیق در زمینه تصفیه آب و فاضلاب، برخورد مناسب با ضایعات،در سال 1382 واحدی مستقل به نام مرکز تحقیق وتوسعه تأسیس شد تا در زمینه های فوق، فعالیت ها را با جدیت بیشتری دنبال نماید. در حال حاضر این مرکز که دارای آزمایشگاه تحقیقات مجهز و با پرسنل مجرب بوده در حال فعالیت در زمینه های ذکر شده می باشد. با توجه به امکانات و تجهیزات موجود در آزمایشگاه تحقیقات، دستاورد های مرکز تحقیقات و توسعه به طور خلاصه از نظر گرامی می گذرد.

بخش های آزمایشگاه تحقیقات:    
بخش خمیر و کاغذ (PULP & PAPER)
بخش مواد اولیه شیمیایی (CHEMICAL NATURE)
بخش محیط زیست (ENVIROMENTAL)
بخش ميكروبيولوژي (MICROBIOLOGY)

1ـ بخش خمیر و کاغذ (PULP & PAPER)
این بخش در واقع فرایند های ساخت لیکور سفید پخت، تولید خمیر، پالایش اولیه، پالایش نهایی و آماده سازی خمیر و کاغذ سازی را در مقیاس آزمایشگاهی انجام می دهد. در این بخش با انجام پخت های تحقیقاتی انواع گونه های چوبی و یا غیر چوبی که ممکن است در شرایطي احتمال مصرف آن در کارخانه چوکا وجود داشته باشد، شرایط بهینه انجام پخت و خمیر سازی ، تعیین خواص و کیفیت خمیر و کاغذ حاصل از آن تعیین می شود و نتایج آن در مواقع نیاز مورد استفاده صنعت قرار می گیرد. در این ارتباط نوع گونه و زمان برداشت و محصول قابل تولید (کاغذ لاینر، فلوتینگ و ...) مورد توجه قرار می گیرد.

در این زمینه فعالیت های زیر در برنامه کاری این بخش می باشد:

ـ تعیین درصد دانسیته و رطوبت چوب و خرده چوب
ـ پخت و خمیر سازی، تعیین راندمان پخت و کیفیت خمیر
ـ پالایش و آماده سازی خمیر برای کاغذ سازی
ـ ساخت کاغذ دست ساز و آزمایشهای فیزیکی آنها
ـ کلاسه بندی خمیر و تعیین طول متوسط الیاف خمیر پخت های تحقیقاتی و خمیر روزانه کارخانه
ـ آنالیز انواع لیکورها (لیکور سفید، لیکورهای سیاه ضعیف، متوسط و غلیظ)
ـ آنالیز مواد مذاب ریکاوری بویلر (بازیافت مواد شیمیایی لیکور سیاه)
ـ آنالیز انواع خمیر خریداری شده
ـ آنالیز و بررسی کیفیت کلی آخال های ورودی شرکت
ـ ساخت انواع کاغذ دست ساز از ترکیب انواع خمیرها
ـ بررسی اثر انواع مواد افزودنی بر کیفیت کاغذ و تعیین دوز مصرف

2- بخش مواد اولیه شیمیایی (CHEMICAL NATURE)
بخش مواد اولیه شیمیایی آزمایشگاه تحقیقات در دو زمینه عمده فعالیت می نماید:
الف ـ آنالیز و کنترل کیفیت انواع مواد شیمیایی ورودی شرکت و تأيید و یا عدم تأيید این گونه مواد
ب ـ ساخت و تهیه انواع محلول های استاندارد

3ـ بخش محیط زیست (ENVIROMENTAL)
بخش محیط زیست شامل آب و فاضلاب و میکروبیولوژی است. موضوعات مرتبط با آلودگی محیط زیست (آب و هوا)، تصفیه آب و انواع فاضلاب تولیدی صنعت، اعم از فاضلاب های الیاف دار، قلیایی و فاضلاب شهری مورد توجه این بخش بوده و علاوه بر کنترل های روزانه آب و فاضلاب، در موارد لزوم در مورد مصرف مواد شیمیایی در تصفیه آب و فاضلاب و کیفیت مواد و ... بررسی ها و پیشنهادات کارشناسی در جهت بهبود وضعیت ارائه می گردد.

4- آزمایشگاه میکروبیولوژی (MICROBIOLOGY)
اهمیت کنترل کیفیت فاضلاب خروجی از بعد میکروبی و دیگر آلودگیهای میکروبی و  همچنین با  هدف  به کارگیری روش های بیولوژیک در لیگنین  زدایی و استفاده کمتر یا حذف مواد شیمیایی، تأسیس و تجهیز آزمایشگاه میکروبیولوژی از سال 1378 آغاز و در اسفند ماه سال 1379 مورد بهره برداری رسمی قرار گرفت. هم اکنون با حضور کارشناسان میکروبیولوژی، طرح هایی در دست مطالعه است که انجام آنها کمک موثری در کاستن از آلودگیهای میکروبی و همچنین کاهش مصرف مواد شیمیایی و در نهایت حفظ محیط زیست خواهد نمود.

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت محصولات شرکت چوکا چگونه است؟

خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5464
 بازدید امروز : 151
 کل بازدید : 581220
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0937